Wyposażenie klatki dla świnki morskiej

Bardzo istotnym elementem po zakupie klatki jest jej wyposażenie. Świnki też mają swoje potrzeby, dlatego w klatce nie powinno zabraknąć podstawowego wyposażenia jak np. domu. Nasz gryzoń musi gdzieś spać oraz mieć miejsce gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Domek nie może być zbyt mały świnka powinna się móc w nim swobodnie poruszać. W klatce nie może też zabraknąć miejsca oraz misek na pożywienie. Najlepiej zakupić dwie miski jedną do suchej karmy, a drugą do świeżego pożywienia np., ogórka, marchewki, jabłka itp. Jeśli ktoś ma większy podział jedzenia i potrzebuje więcej misek to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie.

Zakupiona klatka ma również zazwyczaj miejsce na siano, jeśli nie można zorganizować miejsce w klatce, gdzie siano będzie podawane. Kolejnym elementem wyposażenia jest woda. Można ją podawać w misce, ale lepiej jest kupić poidełko. Wodę należy zmieniać codziennie oraz dbać o czystość poidełka czy miski w zależności od tego w czym wodę podajemy. Warto zaznaczyć, że niektóre świnki w ogóle nie potrzebują wody, nie ma się czym martwić widocznie codzienna świeża porcja zieleniny pokrywa w pełni zapotrzebowanie na wodę. W zasadzie to koniec elementów do wyposażenia klatki reszta zależy od naszej pomysłowości, niektórzy kupują śwince różne zabawki np. koło takie jak mają chomiki, tylko oczywiście większe. Wystarczy iść do zoologicznego i rozejrzeć się czy coś jeszcze nasz gryzoń potrzebuje.

Kolejnym ważnym elementem jest podłoże. Najpopularniejsze są trociny oraz ściółka, ale można też wyścielić podłoże granulatem, choć tutaj należy zadbać o to, aby świnka nie biegała bezpośrednio na nim. Niektórzy używają torfu, ale po pewnym czasie i świnka i okolice klatki są pokryte warstwą brązowego pyłu. Niezależnie od podłoża należy pamiętać, aby w miarę regularnie je wymieniać. Często świnki same sygnalizują, że czas na wymianę, ale jeśli tego nie robią to i tak powinno się wymieniać mniej więcej raz w tygodniu lub częściej jeśli zajdzie taka potrzeba. Zależy to w głównej mierze od rozmiarów klatki. Można zrobić też śwince kąt, do załatwiania się, ale nie każda świnka nauczy się z niego korzystać.

Gdy mamy już niezbędne wyposażenie czas wprowadzić do niego nowego lokatora, który powinien być zadowolony z domu w którym nic nie brakuje.