Pustułka – mały miejski sokół

W miastach przyzwyczailiśmy się do towarzystwa ptaków – głównie gołębi i wróbli. Nie każdy jednak wie, że miasto to miejsce, w którym nie trudno o spotkanie z sokołem, a dokładniej z pustułką.
Mieszkanka miast
Obecnie pustułka najchętniej gnieździ się w miastach. Zasiedla głównie wysokie budynki, korzystając z różnorodnych nisz w elewacji. Nie zawsze jednak tak było. Pustułka pierwotnie była ptakiem krajobrazu rolniczego. Dziś również często poluje wśród pól, ale gniazda zakłada najchętniej na budynkach. Jeśli trzeba, adaptuje na swoje potrzeby stare gniazda innych ptaków, takich jak sroki i kruki (pustułki nie budują samodzielnie gniazd, ani ich nie wyściełają). Korzystają też ze specjalnie dla nich konstruowanych przestronnych, otwartych budek.
Apetyt na gryzonie
Pożywienie pustułki stanowią przede wszystkim nornice i inne drobne gryzonie. Dietę uzupełniać może małymi ptakami (często pisklętami), a także innymi niewielkimi kręgowcami, takimi jak jaszczurki. Chwyta również owady, nie jest więc szczególnie wybredna. Osobniki zasiedlające centra większych miast specjalizują się raczej w polowaniu na inne ptaki.
Pan i pani
Samca pustułki od samicy odróżnić dość łatwo. Różnią się wielkością i ubarwieniem. Nieco większa jest samica, choć na pierwszy rzut oka nie jest to szczególnie widoczne. Wyraźne różnice zaznaczają się za to w ubarwieniu. Samiec jest tutaj ubarwiony zdecydowanie bardziej atrakcyjnie – z szarą głową i rdzawym grzbietem. Kolorystyka samicy utrzymana jest raczej w stonowanych brązach.
Liczna, ale mogłaby być liczniejsza
Krajową populację pustułki szacuje się co najmniej na 3 tys. par, choć niektórzy mówią i o 7 tys. To dużo, jednak zdecydowanie liczniejsza jest w Europie Zachodniej. Trwa ekspansja gatunku na wschód, więc liczebność pustułki w Polsce może jeszcze wrosnąć. Choć i tak pozostaje ona w czołówce najpospolitszych ptaków szponiastych w kraju. Generalnie częściej występuje na południu kraju.
Domatorka
Pustułki prowadzą raczej osiadły tryb życia. Rzadko podejmują wędrówki, a jeśli już to zwykle na niewielkie odległości. Baza pokarmowa w miastach jest na tyle bogata, że zimowanie nie sprawia im większego problemu.
Pustułki stały się nieodłącznym, choć często niezauważanym elementem miejskiego krajobrazu. Są pięknymi ptakami o smukłej, typowej dla sokoła sylwetce, stąd czasem warto przystanąć na chwilę i spojrzeć w niebo. A nuż nad naszą głową przelatuje właśnie pustułka.