Poznaj 7 ciekawostek o najbardziej pracowitych owadach świata, o pszczołach

Pszczoły występują praktycznie na całym świecie. Należą do tej samej grupy co osy, trzmiele czy mrówki. Do życia potrzebują tylko kwiaty, i tam się właśnie osiedlają. W rojach, może żyć nawet dwadzieścia tysięcy pszczół, ale często jest ich więcej.
Spotkamy tu królową, trutnie i robotnice. Królowa matka, jest zdecydowanie większa od pozostałych pszczół i jako jedyna wydaje potomstwo. Jest w stanie złożyć do 2 tysięcy jaj, każdego dnia. Robotnice zaś, to też samice, ale nie rozmnażają się, są bezpłodne. To one transportują do gniazda pyłek kwiatowy. W gnieździe wytwarzają miód, oraz produkują wosk. Trutnie to samce i one jako jedyne nie żądlą. Robotnice, żyją średnio od 4 do 24 tygodni, trutnie 4 do 5 tygodni. Długość życia królowej, ocenia się do 5 lat.
W portalu https://faktyonline.pl/ znajdziesz jeszcze więcej ciekawych faktów o różnych zwierzętach i nie tylko.
7 ciekawostek z życia pszczół
- Pszczoły, by zebrać nektar, na jeden kilogram miodu, muszą złożyć wizytę na 4 milionach kwiatów. Proceder ten trwa już 150 milionów lat.
- W swoim całym życiu, jedna robotnica, wyprodukuje miód w ilości 1/12 łyżeczki od herbaty.
- Użądlenie człowieka, kończy się dla pszczoły śmiercią. Ludzka skóra jest twardsza od ciała owada, i przy próbie wyciągania zahaczonego żądła, urywa odwłok i ginie.
- Propolis wytwarzany przez pszczoły, to szczególny rodzaj żywicy. Owijają nim ciała martwych przeciwników, w ten sposób zapobiegają ich gniciu w gnieździe.
- Zimą, pszczoły wokół królowej wytwarzają kłąb. Zapewniają jej tym, odpowiednią temperaturę, podczas silnych mrozów. Dzięki temu w środku, dochodzi ona nawet do + 35 stopni Celsjusza.
- Podczas bardzo ciepłych, letnich dni, schładzają gniazdo przynoszoną wodą.
- Pszczoły wracając do gniazda, przekazują nektar innym pszczołom. Łączy się on ze śliną pszczoły, traci domieszkę wody i staje się miodem.