Gazele

Nazwa obejmująca liczne gatunki z rodziny krętorogich („Bovidae”), należące do antylop. Obejmuje 5 rodzajów, około 20 gatunków, zamieszkujących otwarte tereny Afryki i południowej Azji. Możemy wyróżnić takie oto gatunki:
1). Gazela arabska („Gazella gazella”) – ma wysokość w kłębie do 65 cm, wagę do 20 kg. Ma ubarwienie piaskowe, natomiast brzuch i zad są białe; u obu płci rogi o długości do 40 cm. Zamieszkuje obszary pustynne i stepowe Izraela i Syrii.
2). Gazela erytrejska („Gazella tilonura”) – wysokość w kłębie do 68 cm. Ma ubarwienie brązowopiaskowe, ciemna smuga na bokach, brzuch barwy białej, a ogon czarnej. U obu płci rogi o długości do 30 cm. Zamieszkuje tereny wyżynne Etiopii.
3). Gazela Granta („Gazella granti”) – wysokość w kłębie około 85 cm. Ma ubarwienie brunatnorude, brzuch biały. U obu płci bardzo długie rogi o długości do 75 cm. Zamieszkuje tereny stepowe, niekiedy zarośla. Występuje we wschodniej Afryce (od Etiopii po Tanzanię).
4). Gazela indyjska („Gazella gazella bennettii”) – wysokość w kłębie do 70 cm, waga około 25 kg. Ma ubarwienie jasnobrązowe, brzuch białoszary, na końcu ogona ciemna kitka. Rogi samców do 40 cm długości, natomiast samice mają mniejsze lub są bezrogie.
Wytrzymuje długo bez wody. Zamieszkuje równiny i piaszczyste półpustynie. Spotykana w północnej części Półwyspu Indyjskiego.
5). Gazela Lodera („Gazella leptoceros”) – wysokość w kłębie około 70 cm. Ma ubarwienie płowe, brzuch i uszy są białe. U obu płci prawie proste rogi o długości do 40 cm. Zamieszkuje tereny pustynne. Występuje na środkowej Saharze i Półwyspie Arabskim.
6). Gazela północnosomalijska („Gazella pelzelni”) – wysokość w kłębie do 62 cm. Ma ubarwienie brązowe, a brzuch znów jest biały. U obu płci rogi o długości do 36 cm. Zamieszkuje kamieniste tereny wyżynne. Występuje w północnej Somalii.
7). Gazela rudoczelna („Gazella rufifrons”) – wysokość w kłębie około 60 cm. Ma ubarwienie brunatne, po bokach ciemna smuga, znów brzuch jest biały. U obu płci rogi o długości do 35 cm. Zamieszkuje pustynne tereny południowej Sahary.
8). Gazela środkowosomalijska („Gazella spekei”) – wysokość w kłębie do 60 cm. Ma ubarwienie rudobrązowe, wzdłuż pyska i po bokach czarna smuga. Rogi u obu płci o długości do 30 cm. Zamieszkuje tereny wyżynne. Występuje na wybrzeżach Somalii.
9). Gazela tybetańska („Procapra picticaudata”) – długość głowy i tułowia dochodzi do 145 cm, ogona do 12 cm, wysokość w kłębie do 85 cm, waga do 40 kg. Ma ubarwienie płowe, koniec pyska, spód i zad są barwy białej. Rogi występują tylko u samców, lekko zagięte do przodu. Zamieszkuje obszary wyżynne. Występuje w Tybecie.