Cud mórz – 11 ciekawostek o konikach morskich.

Pławikoniki, czyli inaczej koniki morskie, choć swoją budową przypominają figurę szachową, to tak naprawdę należą do jednego z wielu rodzajów ryb.
Dzieci często fascynują się tymi zwierzętami z powodu ich wyjątkowego wyglądu. Ale czy pławikoniki skrywają w sobie coś więcej, czy tak naprawdę są płytkie, jak woda, w której najczęściej żyją?
Zobacz, co wyróżnia je na tle innych stworzeń morskich.
1. Zacznijmy od samej nazwy zwierzęcia. Po łacinie brzmi ona „hippocampus”. Jest to nawiązanie do hipokampy – stwora morskiego z mitologii greckiej, posiadającego głowę konia wraz z jego dwoma przednimi nogami. Zakończony był natomiast rybim ogonem.
2. Mimo że koniki morskie są rybami, to nie posiadają charakterystycznych dla tych kręgowców łusek.
Poza tym nie mają też zębów.
3. Być może znasz już przypadki niewielkich zwierząt, które potrafią wykonywać bardzo szybkie ruchy – na przykład kolibry. Do tej grupy należą również bohaterowie naszego artykułu, których płetwa grzbietowa uderza trzydzieści pięć razy na sekundę.
4. Pławikoniki, to emocjonalne i wrażliwe stworzenia. Niektóre zmiany w akwarium mogą doprowadzić nawet do ich przedwczesnej śmierci!
5. Nie zawsze to samica pełni główną rolę w wychowaniu potomstwa. W tym wypadku jajeczka ikry są składane bezpośrednio do torebki umieszczonej na brzuchu samca konika. Pozostają tam aż nie wyklują się z nich młode.
6. Koniki morskie mają niewielką liczbę wrogów z dwóch powodów: Wystających kości, służących im jako pancerz, oraz umiejętności wtapiania się w otoczenie.
7. Koniki morskie nie są podwodnymi sprinterami, dlatego nie powinno umieszczać się ich w jednym akwarium z okazami, które wykazują takie zdolności.
8. Żołądek pławikoników… właściwie nie istnieje. Dlatego jeden posiłek zajmuje im naprawdę sporo czasu, ponieważ kęs pokarmu musi przejść przez cały ich organizm, zanim wezmą następny.
9. Najmniejszy konik morski liczył 1,4 centymetra, natomiast największy – blisko trzydziestu pięciu. To dość duża rozpiętość, prawda?
10. Dzięki „esowatej” budowie ciała przypominającego sprężynę, zwierzęta te mogą atakować z naprawdę dużą prędkością. To przydatna umiejętność, bowiem w naturalnym środowisku są one drapieżnikami.
11. Niestety życie wielu gatunków koników morskich stoi pod znakiem zapytania. Powodem jest ich występowanie w azjatyckiej medycynie. Mniej szczytny cel wykorzystania tych małych zwierząt, to podanie na talerzu jako wyborny przysmak.
Przewożenie ich na terenie Unii Europejskiej jest objęte ściśle określonymi prawami.