5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed adopcją szczeniaka ze schroniska

Adopcja psa ze schroniska to zawsze poważna decyzja. Decydując się na adopcję szczeniaka, dodatkowo powinniśmy przygotować się na pewne niespodzianki. O czym powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ten ważny krok?

Szczeniak to niespodzianka

Wiele osób uważa, że adopcja szczeniaka jest prostsza niż adopcja dorosłego psa, ponieważ nie zdążył on jeszcze nabrać złych nawyków. Niestety, nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Decydując się na wzięcie szczeniaka niewiadomego pochodzenia musimy liczyć się z tym, że nie wiemy, co z niego wyrośnie.

Problemem jest nie tylko wygląd i docelowa wielkość psiaka, ale także jego charakter i temperament. Wbrew pozorom zwierzę, które do nas trafia nie jest czystą kartą – na jego zachowanie wpływ mają geny, a także warunki, w jakich przebywała suka w czasie ciąży czy doświadczenia z pierwszych tygodni życia. Znacznie trudniej jest przewidzieć to u szczenięcia niż u dorosłego psa.

Koszty opieki nad szczeniakiem

Niektórzy decydują się na adopcję szczenięcia z powodów finansowych. W przeciwieństwie do kupna psa z hodowli, adopcja jest bezpłatna. Warto jednak pamiętać o tym, że koszty utrzymania zwierzęcia ze schroniska mogą być nawet wyższe niż w przypadku psa rasowego. Trzeba liczyć się z wydatkami na akcesoria takie jak legowisko, miski, woreczki na odchody, obroża, smycz, zabawki itd. Do tego dochodzą koszty związane z zakupem karmy i przysmaków, opieką weterynaryjną, profilaktyką przeciw kleszczom, a także szkoleniem czy wsparciem behawiorysty w razie problemów z wychowaniem.

Nie tylko wygląd

Decydując się na adopcję szczeniaka, warto odłożyć na bok wszelkie sentymenty. Zakochując się i przygarniając zwierzaka na podstawie pierwszego wrażenia możemy wpaść jak śliwka w kompot. Idąc do schroniska należy pamiętać o tym, by dokładnie dopytać opiekunów o charakter zwierzęcia i jego predyspozycje, przedstawiając dodatkowo swoje możliwości. Jeśli marzymy o zwierzaku o niskiej aktywności z pewnością nie będziemy zadowoleni ze szczeniaka, którego roznosi energia. Z kolei jak planujemy różnego rodzaju aktywności, warto zwrócić uwagę na to, czy szczeniak będzie w stanie podołać naszym planom.

Adopcja szczeniaka to dużo cierpliwości

Szczeniak, który nigdy wcześniej nie mieszkał w domu, będzie potrzebował z naszej strony sporo uwagi i cierpliwości. Nauka czystości w przypadku takiego zwierzaka może zając znacznie dłużej, niż w przypadku psa dorosłego lub szczeniaka z dobrej hodowli. Psie dziecko będzie mieć również tendencję do rozrabiania i rozładowywania emocji w sposób, który niekoniecznie będzie akceptowalny przez opiekunów, dlatego dobrze jest zawczasu przygotować się na różne ewentualności, by móc jak najszybciej ukrócić niepożądane zachowanie.

Gotowość wszystkich domowników

Nieważne, jakie są pobudki, którymi kierujemy się wybierając psa. Na adopcję szczeniaka powinni być przygotowani wszyscy domownicy. Warto, by przed przyjęciem zwierzaka pod swój dach, wszyscy członkowie rodziny zapoznali się z podstawami opieki nad psiakiem, a także poznali sygnały uspokajające i mowę ciała psów. To pomoże lepiej przygotować się do całego procesu i ułatwi tworzenie relacji z czworonogiem. Warto również znaleźć dobrego weterynarza oraz trenera w okolicy, w razie gdybyśmy potrzebowali pomocy profesjonalisty.