11 niesamowitych faktów o delfinach

1. Delfiny jako jeden z nielicznych gatunków zwierząt rozpoznają swoje odbicie w lustrze. Zdolność tę mają także małpy człekokształtne, orki, słonie, a także… sroki. Tym ostatnim dla przykładu przyczepia się kolorową ozdóbkę na podgardlu, tak, by mogły ją dostrzec jedynie w lustrze. Sroki po konfrontacji z lustrem próbują ją z siebie zrzucić, co wskazuje na fakt, że są świadome tego, że widzą tam siebie, a nie innego ptaka.

2. Gdy człowiek bierze wdech, wymienia średnio 15% powietrza w swoich płucach na świeże, a gdy delfin bierze wdech- około 90%.

3. Delfiny mają najlepszą pamięć w całym królestwie zwierząt. Ich mózg ma też inną, ciekawą właściwość, a mianowicie- gdy ssak ten zasypia, tylko jedna półkula jego mózgu śpi. Później połówki mózgu się zmieniają. Delfiny mogą być dzięki temu cały czas czujne. Naukowcy przypuszczają jednak, że przez to nie posiadają fazy snu REM, czyli prawdopodobnie nic im się nie śni.

4. Samice delfinów pomagają sobie wzajemnie przy porodzie. Otaczają one rodzącą samicę kręgiem, by zapewnić jej bezpieczeństwo, a często także pomagają wyciągać noworodka!

5. Włożenie zatyczek do uszu delfina prawie nie wpływa na jego słuch, za to osłonięcie jego szczęki czymś w rodzaju gumowego kagańca sprawia, że zwierzę staje się prawie całkowicie głuche. Naukowcy spekulują, że ssaki te odbierają fale dźwiękowe z wody za pomocą dolnej szczęki, a być może nawet całego ciała.

6. Wybrzuszona część głowy delfina zawiera organ zwany „melonem”, który jest wypełniony płynnym tłuszczem. Jego funkcja to skupianie dźwięku wydawanego przez delfina w jeden wąski strumień, tak, by ssak mógł używać fali dźwiękowej do echolokacji.

7. Naukowcy często określają wiek zmarłych delfinów na podstawie ich zębów, gdyż każdego roku ząb delfina obudowuje się nową warstwą szkliwa. Jego budowa w przekroju przypomina zatem pień drzewa.

8. Delfiny potrafią poruszać każdym okiem z osobna w dowolną stronę. Dzięki temu kąt ich widzenia jest dużo szerszy niż u człowieka.

9. W Japonii zabija się około 20 000 delfinów, morświnów i małych waleni rocznie, w celu pozyskania ich mięsa.

10. Przeciętny delfin o wadze 120 kg zjada ponad 15 kg ryb dziennie, a nie przybiera na wadze! To tak, jakby mężczyzna ważący 80 kg zjadał 10 kilogramów żywności każdego dnia.

11. W przeciwieństwie do innych zwierząt, u delfinów nie występuje okres godowy, co znaczy, że uprawiają seks przez cały rok. Co więcej, zaobserwowano u tych zwierząt grę wstępną!

1 thought on “11 niesamowitych faktów o delfinach

  1. Do prawy fascynujące istoty. Z tego co wyczytałem delfiny potrafią również pomóc tonącemu człowiekowi.

Comments are closed.